Meme Büyütme

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

MEME BÜYÜTME (OGMENTASYON MAMOPLASTİSİ)

Genç kızlarda memeler ergenlik sonrası hormonların etkisiyle 3-4 yıl boyut olarak gelişmelerine devam ederler ve 18-23 yaşları arasında erişkin boyutlarına ulaşırlar. Yine hormonların etkisi ile memelerde değişiklikler görülebilir. Bu gelişim doğal olabileceği gibi dışardan hormon verilmesi ile de olabilir. Memelerin bu şekilde gelişimi her zaman normal bir seyir izlemez bazı kişilerde olması gerekenden daha küçük boyutlarda kalabilir.

Memelerin büyük olması her bayan tarafından tercih edilen bir durum olmamakla birlikte cinsel karakterin yansıtılmasında memelerin büyüklükleri rol oynamaktadır. Matematiksel olarak B ve C bedenler normal sınırlar olarak kabul edilmekle birlikte kişilerin tercihi de önemlidir.

Memeler normal boyutların altında olduğunda fonksiyonel olarak yetersiz kalmasa bile kişinin psikolojisini olumsuz etkilemektedir. Meme boyutları küçük olan bazı kadınlarda vücut imaj algıları yetersiz kalmakta, kendilerini tam bir kadın olarak görememektedirler ve bu ikili ilişkilerini de olumsuz etkileyebilmektedir.

İlk meme büyütme ameliyatları 1900 lü yıllarda başlamıştır. Ancak bu yıllarda parafin kullanılmış ve bu parafınler vücut tarafından kabul edilmemişlerdir. 1950 lerde Ivalon süngerleri kullanılmış ancak bir süre sonra bunlarda aşırı sertleşme tespit edilmiştir.

Silikon kullanılarak meme büyütme ise 1960 larda başlamıştır. 1960 lardan sonra meme implantları gelişerek günümüzde kullanılan modern implantlara ulaşılmıştır. 1960 lara kadar tüm implantlar meme dokusu alltına konulurken bu dönemden sonra göğüs kası altına yerleştirilmeye başlanmıştır.

Meme büyütmede silikon implant meme bezi altına yada göğüs kasının altına konulabilmektedir. Her iki durumun da kendisine göre avantajı ve dezavantajları vardır. Ben her iki yöntemide uygulamakla birlikte meme dokusu arkasına yerleştirmeyi tercih etmekteyim. Ancak meme dokusu hiç yoksa kas arkasına yerleştirme tercih nedeni olabilir.

Memede silikon kullanımı

Silikonlar değişik tip ve yapıda üretilmektedir. Vucut silikon protezi yabancı bir cisim olarak algılamakta ve etrafını bir kapsül ile sarmaktadır.

Kişinin vucut özelliklerine ve uygulanan ameliyatın başarısına ve tekniğine bağlı olarak bu kapsül oluşumu değişik boyutlarda olabilmektedir.

Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası

Muhtemel komplikasyonlar;

Enfeksiyon: 1000 hastada 1 oranında görülür..

Kanama: 200 hastada 1-2 oranında görülür

İmplantın imalat hatasına bağlı serum yada jel içeriğinin dışarı çıkması nadir görülür.Modern ( büyük moleküllü kojel )implant kullanımı ile bu risk en aza iner.

Kapsül Kontraksiyonu: Silikon etrafında normalde kapsül dokusu oluşarak silikonu tamamen kapatır. Genellikle herhangi bir soruna neden olmaz ancak 100 hastanın 3-5 inde bu kapsül kalınlaşarak silikonu sıkmaya başlar. Bu da ağrıya neden olur. İleri derecede rahatsız edici olduğunda kapsül dokusu çıkartılma yoluna gidilir.

İmplantın kendi üzerine katlanması nadir görülen bir durumdur.

Ameliyat sonrası

Ameliyattan sonra 1 gece hastanede kalınır.

Eğer dren konulmuş ise dren çıkartılır

Pansuman yapılarak hasta evine gönderilir

Ameliyattan sonra 3. günde yeniden pansuman yapılır

Göğüse uygulanan destekleyici bandlar ortalama 3 hafta tutulur

Bu sürede kolları zorlayıcı hareketler ve spor önerilmez ancak hastalar 3-4 günde iş yada normal aktivitelerine başlayabilirler.

Ameliyat

Ameliyat genel anestezi altında ameliyat yapılır

Ameliyatta periareolar (memenin kahverengi bölgesinin kenarlarında yarım ay şeklinde 2-3 cm uzunluğunda) kesi ile silikon yerleştirilir

Silikon göğüs kasının altına veya meme dokusunu altına yerleştirilir

Ameliyat süresi ortalama 1,5 saat kadardır

Her iki meme sargı ile kapatılarak ameliyat tamamlanır

Ameliyat öncesi kan testleri yapılır

Gebelik durumunun olmaması gerekir. Ancak silikon ile meme büyültme uygun şekilde yapıldığında emzirmeyi etkilemez.

35 yaşın üzerindeki kişilerde meme grafisi (mamografi) çektirilir. İstenilen hacimlerde silikon implant seçimi yapılır

Ben Silikon jel implant kullanmayı tercih ediyorum

Meme Büyültmede Yağ Enjeksiyonunu

Amerikan Plastik Rekonstrüktif Cerrahi ve Amerikan Estetik Cerrahi dernekleri meme büyültmek için yağ enjeksiyonunun yapılmasının günümüzde uygun bir yöntem olmadığını bildirdi. Klasik olarak vücudun başka yerinden alınan yağ dokusu yüz bölgesinde ve ellerde daha genç görünümü sağlamak için kullanılmaktadır. Ancak estetik cerrahide meme büyültme amaçlı kullanımı kanser gelişimiyle ve tanı amcıyla uygulanan MR Mammografi gibi yöntemlerde karışıklığa neden olabilmektedir. Yada Silikon protez pazarını elinde tutan firmalar böyle uygun görmektedir.

Benim görüşüm vucuduna yabancı cisim yerleştirilmesini istemeyen uygun hastalarda bu yöntemle büyütme yapılması mümkündür.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.