Lazerle Dövme Silme

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Lazerle Dövme Silme

Q-switched Nd:YAG Lazerler kısa atımlı yoğunlaştırılmış ve belli bir bölgeye dağılmadan konsantre olan ışık enerjisi üretirler. Bu ışık derinin üst tabakalarına zarar vermeden geçer ve seçici olarak dövmeyi oluşturan pigmentler tarafından absorbe edilirler. Lazer enerjisi dövme pigmentlerinin küçük parçacıklara bölünmesini sağlar. Bu küçük parçacıklar daha sonra vücudun savunma sistemi tarafından yok edilirler. Lazerle dövme silme işleminde kullanılan cihazlar dövme pigmentleri tarafından en iyi emilecek dalga boyunda ışınlar üretirler. Bu ışınlar sadece pigment tarafından tutulmakta dövme çevresinde bulunan normal dokuları etkilememektedir.

Her dövmenin kendine özgü olması sebebiyle, silme teknikleri de her bir vakaya özel planlanmalıdır. Profesyonel yapılmış dövmeler genelde derinin alt tabakalarında ve aynı derinliktedir. Dolayısıyla lazerle dövme silme işlemi de tüm dövme üzerinde genellikle homojen sonuç vermektedir.

Profesyonel olmayan dövmeler ise usta bir el tarafından yapılmadığı için pigment farklı farklı derinliklere verilebilmektedir aşırı derine verilmiş pigmentlerin temizlenmesi zorlaşmaktadır.

Yeni bir takım mürekkepler ve pastel renklerin kullanıldığı profesyonel dövmeler oldukça dirençli olmaktadır ve tamamiyle temizlenmesi oldukça zordur.

Dövmelerin sildirilmesi süreci hafif ağrılı geçer. Lazer cihazının güçlü ışın atımları deriye ince lastik çarpmış gibi hafif bir acı hissine neden olur. Dayanılmaz ağrılar yoktur anestezi gerekmez. Lazer uygulamasından birkaç gün sonrasına kadar uzayan kızarıklık , su toplaması , yara kabuklanması gibi lezyonlar oluşabilir. Bu lezyonlar kısa sürede iz bırakmadan iyileşir.

Genelde dövmenin tamamen silinebilmesi için tekrarlayan seanslara ihtiyaç duyulmaktadır. Seans sayısı dövmede kullanılan mürekkep tipi ve mürekkebin ne kadar derine enjekte edildiği ile yakından ilgilidir. Seanslar arasında vücudun parçalanmış pigmentleri yok edebilmesi için en az 6 hafta zaman bırakılmalıdır.

Lazerle dövme silme tedavisinin önemli bir yan etkisi yoktur. Nadiren tedavi edilen bölgede hiperpigmentasyon (renk koyulaşması) veya hipopigmentasyon (renk açılması) görülebilir. Tedaviden sonra bölgede enfeksiyon olabilir veya çok nadiren yara izini andıran bir iz kalabilir.

Silinme işleminden sonra dövme tamamen yok olabilir yada derinde gölge halinde bir görüntü bırakabilir .Birçok durumda % 80 ‘den fazla soluklaşmış dövmede başarılı olunmuştur. Bununla birlikte, bugün tüm dünyada kullanılan birçok mürekkep çeşidi olduğunun, bilinmesi önemlidir. Hangi dövme mürekkebinin, hangi derinlikte uygulandığının bilinmemesi, dövmenin hangi oranda silinebileceğini tahmin etmeyi de imkansız hale getirir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.